Department Name Job Title Email
Support Staff
James Adling
Classified - Theater Manager
English
Marina Alburger
English
Athletics
History/Social Studies
Lauren Alexander
History | Pep Squad - Head Coach
English
Angela Allen
English
Support Staff
Tanya Ayalde
School Resource Officer
English
Christina Banagas-Engelerdt
English
History/Social Studies
Sandy Banks
History
Office/Attendance
Mariya Barin
Attendance Clerk
Support Staff
Janine Barrett
Campus Control Assistant
Support Staff
Ryan Bettencourt
Campus Control Assistant
English
Vernon Brock
English
Science
Gabrielle Camacho
Science
Support Staff
Visual and Performing Arts
Ben Case
VAPA - Instrumental Music
World Language
Fabienne Champion
World Languages
English
Sophia Chen
English
Mathematics
John Clarke
Mathematics
History/Social Studies
Isabelle Comtois
History
Special Education
Zackary Couey
Teacher
Athletics
Perry Craz
Boys Lacrosse - Head Coach
English
Katie Cullen
English
Administration
ASB
Physical Education
Zeff Dena
Physical Education/Activities Director
Mathematics
Chris Di Antonio
Mathematics
Science
Mickey Dickson
Science
Mathematics
Ann Doan
Mathematics
English
Visual and Performing Arts
Danyelle Dunavold
VAPA - Drama
Administration
Athletics
Special Education
Brandon Emery
Special Education | Athletics Director
English
Erik Emery
Teacher English
Special Education
Norma Figueroa
Special Education
Support Staff
Suzette Furumoto
Media Tech
English
Charles Gates
English
History/Social Studies
Brendan Geck
History
Health Office
Andrea Giacone
Health Clerk
World Language
Jillary Gordon
World Language
Special Education
Katherine Gorin
Educational Specialist
Counseling
Support Staff
DeeAnn Graham
Project Success
Special Education
Elise Green
Special Education
Special Education
Vincent Green
Special Education
Physical Education
Margie Gutierrez
Physical Education
History/Social Studies
Greg Guy
History
English
Jennifer Guy
English
Office/Attendance
Support Staff
Mojgan Hajarizadeh
Student Services
Athletics
Visual and Performing Arts
Zach Halop
VAPA - Choral | Girls Golf
Mathematics
Melanie Hanley
Mathematics
Special Education
Krista Hauck
Special Education
History/Social Studies
Bryan Hoang
History
Laurie Irizarry
Instructional Asst.
English
Sara Katlen
English
Administration
Eric Keith
Assistant Principal
Counseling
Support Staff
Megan Keller
Wellness Coordinator
Health Office
Shadlie Kensrue
School Nurse
Counseling
My Kiakotos
Counselor
Counseling
Mi Jin Kim
Counselor
Athletics
Kyle Kim-E
Engineering | Boys/Girls Water Polo - Head Coach
School Psychologist
Casey Kramer
Psychologist
World Language
Luc Landeis
World Language
Athletics
Counseling
Sam Lane
Counselor | Boys Soccer - Head Coach
Administration
Leanne Lauritzen
Admin Assistant to the Principal
History/Social Studies
Esther Lee
History
Mathematics
Harry Lee
Mathematics
History/Social Studies
Anysia Leveratt
History
Support Staff
Jenny Leveugle
Receptionist
History/Social Studies
Brooke Leys
History
Counseling
Support Staff
Kathy Lontayao
Registrar
History/Social Studies
Greg Marchant
History
Science
Beverly Matsuda
Science
World Language
Jeanna McCann
World Language
Special Education
Andrea McGehee
Special Education
Custodial
Support Staff
Ernesto Medina
Plant Manager
Mathematics
Science
Nicole Midani
Math/Science Teacher
Mathematics
Pete Mitchell Jr.
Mathematics
English
Jason Mize
English
Science
David Monge
Science
Science
Kristen Motooka
Culinary Arts
Athletics
Mathematics
Louie Muniz
Mathematics | Cross Country & Track and Field
Athletics
Cole Murray
Girls Volleyball - Head Coach
History/Social Studies
Deanna Myers
History
Science
Jennifer Nguyen
Science
Athletics
Alex Nieto
Swimming - Head Coach
Athletics
Paige Nobles
Varsity Football - Head Coach
Athletics
Tim O'Brien
Boys Basketball - Head Coach
Science
Angie Olivares
Science
Administration
Dr. Jennifer Ollila
Assistant Principal
Mathematics
Ibeth Ortiz Jaime
Mathematics
Counseling
Megan Ostovarpour
Counselor
Science
Kent Paris
Science
Mathematics
Becky Penrod
Mathematics
Science
Megan Petkovic
Science
World Language
Michele Petrillo
World Language
Special Education
Jennifer Petrosian
Special Education
History/Social Studies
Steve Plette
History
Visual and Performing Arts
Pat Quigley
VAPA - Art
History/Social Studies
Emily Renner-Rhodarmer
History
Administration
Leslie Roach
Principal
English
Derek Roche
English
Visual and Performing Arts
Kimberly Rohrs
VAPA - Art
Science
Victoria Rossetti
Science
History/Social Studies
Vadim Rubin
History
Mathematics
Lisa Schneider
Mathematics
Visual and Performing Arts
Judy Scialpi
VAPA - Dance
Visual and Performing Arts
Steve Sellwood
Video Production
Athletics
Andy Sepulveda
Athletic Trainer
History/Social Studies
Logan Sewell
History
Mathematics
Shiela Shaikh
Mathematics
Mathematics
Chris Sharpe
Mathematics
Library and Media Center
Support Staff
Alan Simsovic
Librarian
Counseling
Allison Singer
Counselor
Counseling
Support Staff
Kathi Smith
College & Career Specialist/ROP
Counseling
Support Staff
Mike Stewart
Intervention Support
Athletics
Visual and Performing Arts
Rob Stuart
VAPA-Ceramics | Baseball - Head Coach
Administration
Kortney Tambara
Assistant Principal
Visual and Performing Arts
Whitney Tavlarides
VAPA - Instrumental Music
Athletics
Nicole Thomas
Softball - Head Coach
Athletics
John Tichy
Boys/Girls Tennis - Head Coach
World Language
Laura Tijerino
World Language
Physical Education
Dean Toohey
Physical Education
Science
Jacqueline Tran
Science
Athletics
Darren Tsai
Boys Volleyball - Head Coach
World Language
Haydee Vicente
World Language
English
Alexandria Wallen
English
Athletics
Mathematics
Sierra Wang
Mathematics | Athletics Director
ASB
Support Staff
Susan Weatherholt
ASB Accountant
Athletics
Josh Worthington
Wrestling
English
Cameron Wroe
English
Athletics
Lauren Yadon
Girls Basketball - Head Coach
Library and Media Center
Support Staff
Chris Yin
LAN Admin
Science
Jane Yoon
Science
Special Education
Keonie Yu
Special Education
Science
Cathleen Zeleski
Science
Science
Karen Zhou
Science
Athletics
Office/Attendance
Support Staff
Lisa Zuorski
Athletics Secretary